Sejfy na broń czy to konieczny zakup?

Sejfy na broń są wymagane prawnie rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26.08.2014 roku jeśli jesteś posiadaczem broni lub amunicji. Dodatkowo sejf na broń musi mieć minimum klasę S1. Klasę tą określa norma PN-EN 14450.

Dlatego przymierzając się do zakupu broni nie masz wyjścia i dodatkowy wydatek będzie z tym zakupem związany. Warto wspomnieć, że sama ustawa nie precyzuje miejsca w którym ma być sejf, warunkuje jednak posiadanie broni posiadaniem sejfu do jej przechowywania.

Być może nie każdy wie, ale obowiązek posiadania sejfu klasy S1 nie oznacza wcale potrzeby przytwierdzenia samego sejfu do podłoża lub ściany. Oczywiście wszystko zależy od właściciela sejfu ( i broni ), ale nie ma on obowiązku montowania na stałe sejfu w którym przetrzymuje broń.

Sejfy na broń – jaki sejf wybrać?

Wybierając broń na pewno zastanawiasz się jaki sejf wybrać. Sejfy na broń jakie są wymagane muszą mieć min. klasę S1, ale to od Ciebie zależy jakiej klasy kupisz sejf. Tutaj prawdopodobnie kryterium wyboru będzie kwota limitu wartości chronionej. Zatem im wyższa klasa sejfu tym limit ten będzie większy. Warto wybrać sejf wyższej klasy, bo przecież przy okazji możemy przechowywać w nim wartościowe rzeczy, czy gotówkę i tym samym upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu, mówiąc przysłowiem.

Przy okazji zakupu można przemyśleć, czy dobrym wyborem nie byłby sejf łatwy do ukrycia, tzw. sejf ścienny. Łatwy dostęp do zawartości, montaż na odpowiedniej dla siebie wysokości i możliwość jego ukrycia wydają się odpowiednimi argumentami.